Mi okozza a macskanáthát? Milyen korú macskákra veszélyes? Mik a tünetek? Hogyan gyógyítható? Hogyan előzhetjük meg?
A macskanátha megnevezés valójában egy gyűjtőfogalom, a tünteket többféle vírus is okozhatja: calici- vagy herpesz vírus például.
Milyen korú macskákra veszélyes a macskanátha?
Általában fiatal macskáknál a legsúlyosabbak a tünetek, de bármely korú macskát meg tud fertőzni. A vírus rendszerint a kötőhártya és a felső légutak nyálkájában szaporodik, ezek begyulladnak, majd megjelennek a baktériumok, amik felülfertőzést okoznak, tehát a tünetek tovább súlyosbodnak.
Mik a tünetek?
A macskanátha tünetei gennyes kötőhártya- és orrnyálkahártya-gyulladás. A cica szeme csipás, beragadt, nehezen kap levegőt, szörtyög, prüszköl és taknyos. Súlyos esetben a felső légúti elváltozások átterjedhetnek a tüdőre is és tüdőgyulladást okozhatnak.
A kezeletlen, vagy viszonylag későn kezelt esetek egy részénél előfordulhat olyan idült hörgő-légcső-orrhurut, amelyre a legtöbb gyógymód hatástalan. Sajnos van olyan is, hogy a cica nem gyógyítható meg, és állandó hörghuruttal kell együtt élnie. Szintén előfordulhat, hogy a kezeletlen állatoknál befekélyesedik a szaruhártya, amely legrosszabb esetben vakságot okozhat.
Hogyan gyógyítható a macskanátha?
Amint a fenti tüneteket észleljük, vigyük el orvoshoz a cicát! Antibiotikum-kúrát kap kedvencünk, és gyulladáscsökkentőket, a baktériumos felülfertőzést megakadályozandó. Mivel vírusról van szó, ezért azt a cica szervezetének magának kell legyőznie, ehhez immunerősítőkkel és gondos ápolással tudunk hozzájárulni. Házilag ne is próbálkozzunk a macskanátha gyógyításával.
Hogyan előzhetjük meg?
A macskanátha védőoltással megelőzhető - ha a cicák a kölyökkori két oltáson kívül évente ha emlékeztető oltást kapnak, akkor a védettséget átadhatják kölykeiknek, az első három hónap időtartamára: ezután a kölykök megkaphatják a védőoltást.
Forras : innen...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése